Novinky
Regionálne lesnícke dni
Hudobná výchova v hudobnom oddelení
Hudobná výchova v hudobnom oddelení
Dňa 02. 05.2013 sa žiaci III. C triedy zúčastnili hudobnej výchovy v Gemerskej knižnici. Kde privítali možnosť percepčných činností – počúvania hudby na tému ľudová pieseň individuálne cez slúchadlá. Špecificky bola vybraná oblasť Gemera. Zároveň sme si zopakovali vedomosti o ľudových piesňach, znaky, odlišnosti, hudobné nástroje typické pre ľudovú pieseň a nezabudli sme si ani zaspievať našu obľúbenú – Červené jabĺčko.
V závere nám pani knihovníčka spestrila program známymi detskými pesničkami.
Hudobná výchova v hudobnom oddelení.
Mgr. Silvia Mešťanová
Návšteva čističky a ladnice
Futbalový turnaj- žiačky
Dňa 3.5.2013 sa žiačky našej školy zúčastnili turnaja vo futbale, ktorý sa konal na ZŠ Zlatá v Rožňave.
Obsadili pekné druhé miesto. Blahoželáme
Celková tabuľka: 1 ZŠ Zlatá
2 ZŠ Ulica pionierov
3 ZŠ Akademika Hronca
Mgr. Adrian Dovala
DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ NA HASIČSKEJ STANICI V ROŽŇAVE
DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ NA HASIČSKEJ STANICI V ROŽŇAVE
Dňa 3.5.2013 sa žiaci II.A, II.B a II.C zúčastnili Dňa otvorených dverí na hasičskej stanici v Rožňave. Žiaci sa oboznámili s vozidlami, výstrojom hasiča, výsuvnou plošinou. Žiaci odchádzali plní dojmov a zážitkov.
Mgr. Eva Šmijáková
DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ NA HASIČSKEJ STANICI V ROŽŇAVE.
Sadenie stromčekov
Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Sadenie stromčekov.
Deň Zeme s triedou 5.B a 7.B
S triedami 5.B a 7.B sme oslávili Deň Zeme na Indiánskom jazere. Najskôr sme vyčistili okolie jazera od odpadkov. Potom nás čakala vynikajúca opekačka a na záver športové hry,
Ing. Róbert Benik
Hodina o Červenom kríži
Slová : ,, prvá pomoc“ a ,, záchrana ľudského života“ nie sú na našej škole neznámy pojem. Žiaci sa s nimi stretávajú na hodinách mladého záchranára na 1.stupni. Každoročne sa zapájajú aj do súťaže ,,Družstiev mladých zdravotníkov“, kde získavajú cenné umiestnenia. Venujú sa témam, ktoré ich majú pripraviť zvládať rôzne mimoriadne situácie a krízové stavy v živote. Veď kto by z nás nechcel, aby sa jeho dieťa vrátilo domov živé a zdravé? Sú pripravení toto všetko zvládnuť? Pozrime sa spoločne na ich tvorivú prácu....
Hodina o Červenom kríži.zobraziť album
Mgr.Zuzana Mihóková
Deň Zeme - II.stupeň
Hravá matematika 3. ročníky
Žiaci 1. – 3. ročníka si v priebehu mesiaca apríl v matematickej súťaži „Zábavná matematika“ zmerali svoje vedomosti a zručnosti pri riešení úloh zameraných na počítanie peňazí tak, aby poznali ich hodnotu a vedeli ich správne využiť.
Víťazi: I.C – D. Bányászová, S. Šalamon
II. B - M. Korintuš, B. Žolna
III.B - D. Kuzma, H. Kovácsová
Víťazom blahoželáme !
Hravá matematika 3. ročníky.zobraziť album
Mgr. Jana Krajčiová
DEŇ ZEME tretiakov a štvrtákov
DEŇ ZEME tretiakov a štvrtákov
22.04.2013
Každý má raz ročne narodeniny, na ktoré sa teší a pripravuje sa. Tak dnes mala naša modrá planéta.
Oslávili sme to všetci spoločne vo veľkom parku rôznymi aktivitami:
- zbieraním odpadkov, nech sa planéte lepšie dýcha
- maľovaním obrázkov toho, čo máme na nej najradšej
- pripravením vzorkovníc prírodnín
- behom niekoľkých kôl, aby bola planéta dlho zdravá, každý tak ako vládal, najlepšia trieda mala čas 2min.30sek.)
- zisteniami bádateľov, s ktorými oboznamovali svojich spolužiakov – ZMENY NA JAR
Príjemne unavení sme sa vrátili z narodeninovej oslavy a želali si, nech máme ešte dlho takéto krásne slnečné dni
Mgr. Silvia Mešťanová, Mgr. Henrieta Panyková
Deň Zeme - 1. a 2. ročník
1. a 2. ročník
Dňa 22.4.2013 mala svoj deň naša Zem. Žiaci 1. a 2. ročníka jej urobili malú oslavu.
- vyčistili park,
- zhotovili výtvarné práce z prírodného materiálu,
- zacvičili si v prírode,
- poznávali prírodu.
V prírode sme strávili krásny slnečný deň.
Deň Zeme - 1. a 2. ročník zobraziť album
Mgr. Lucia Hanuštiaková
Veľkonočné tvorivé dielne v 3.A
- Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria Veľkonočné tvorivé dielne v 3.A.
25.04.2013 12:21
Testovanie ICILS
Slávik 2013
Zdravá výživa
Ako si žiaci predstavujú zdravú výživu? Majú dostatok vedomostí na upevňovanie zdravého životného štýlu? Spoločne sa na to pozrime.....
Dňa 15.4.2013 sa uskutočnila súťaž ,, Zdravá výživa “ pre žiakov 1. a 2. ročníkov. Rozdelení na trojčlenné družstvá z každej triedy preukázali svoje vedomosti z oblasti zdravej výživy a stravovania. Zručnosti si preverili v úlohe správneho stolovania.
Porota v zložení Mgr.E.Žolková , Mgr.Z.Mihóková, Mgr.J.Polomská
vyhodnotila súťažiacich a ich odmenou boli pekné vecné ceny a potlesk spolužiakov. Výhercom gratulujeme a veríme , že sa aj naďalej budú zdravo stravovať.
Výsledky súťaže:
1.miesto I.B K.Oleár
S.R.Dlhošová
Ľ.Očkaik
2. miesto II.B K.Zulová
R.Vaszélová
E.Línerová
3.miesto II.A S.Bollo
J.Breznenová
B.Brudz
Ved.stravovacej komisie Mgr.Z.Mihóková
Európsky imunizačný týždeň 22. 4. 2013 – 27. 4. 2013
„ CHRÁŇ SVOJ SVET - DAJ SA ZAOČKOVAŤ “
Očkovanie je najvýznamnejším preventívnym opatrením na zabránenie šíreniu prenosných = infekčných ochorení. V súčasnosti zaznamenávame narastajúci trend antivakcinačných aktivít, najmä medzi mladými ľuďmi a rodičmi malých detí.
Postoje týchto osôb k očkovaniu sú často ovplyvňované rôznymi informácií z médií , z aktivít usporadúvaných laikmi ( neodborníkmi ), z internetu.
Šírenie zastrašujúcich a nepravdivých informácií a spochybňovanie významu a bezpečnosti očkovania závažným spôsobom ohrozuje stav kolektívnej imunity ( odolnosti ), dáva priestor vzniku vakcinačných dier t.j. nechránených osôb pred infekciou a zavlečeniu a šíreniu infekčných ochorení.
Jeden z argumentov proti očkovaniu udávajú, že choroby proti ktorým sa očkuje nemáme a preto dôvod očkovať tu nie je. Neuvedomujú si, že tieto choroby u nás nemáme práve z dôvodu zatiaľ dobrej kolektívnej imunity, ktorá vznikla po očkovaní.
Dávajú do príčinnej súvislosti s očkovaním niektoré závažné poruchy zdravia – autizmus, diabetes melitus, poruchy imunitného systému. Rozsiahle odborné štúdie vo viacerých krajinách nezávisle potvrdili, že neexistuje príčinná súvislosť medzi týmito poruchami zdravia a očkovaním. Rovnako štúdie vyvrátili tvrdenia o škodlivosti thiomerzalu a iných prídavných látok vo vakcinách. Svetová zdravotnícka organizácia vydala jednoznačné stanovisko, v ktorom na základe renomovaných štúdií tvrdenia o škodlivosti vyvracia.
Odporcovia očkovania nevideli deti choré na záškrt , ktoré zomierali udusením, deti po prekonaní ochorenia na detskú obrnu, ktoré zostali celoživotne ochrnuté, deti po prekonaní ochorenia na osýpky s celoživotným postihnutím centrálnej nervovej sústavy, dusiace sa deti po ochorení na čierny kašeľ.
Realizácia očkovania sa prejavila na významnom poklese chorobnosti a úmrtnosti detskej populácie. Vďaka očkovaniu je vykorenené smrteľné ochorenie „ variola “. V záverečnej fáze je likvidácia ďalšieho závažného až smrteľného ochorenia „ detskej obrny“. Vďaka masívnemu očkovaniu sa toto ochorenie už nevyskytuje na Európskom kontinente.
Očkovanie je nepochybne zásah do organizmu, môže mať celý rad rôznych očakávaných či neurčitých reakcií. Všeobecne po podaní očkovacej látky u určitého percenta očkovaných vznikajú nežiadúce reakcie, ktoré môžu byť lokálne ( v mieste vpichu ) – najčastejšie začervenanie, bolestivosť, opuch vpichu, zdurenie regionálnych lymfatických uzlín a systémové reakcie – najčastejšie zvýšená teplota, malátnosť, celková slabosť, bolesti hlavy, kĺbov. Potrebné si je uvedomiť, že neexistuje stopercentne bezpečná účinná očkovacia látka, ale na druhej strane negatívne aspekty sú mnohonásobne vyvážené významným znížením výskytu ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním.
Každý zdravotnícky výkon ( rovnako aj diagnostický výkon ) môže mať komplikácie, rovnako je to aj v prípade očkovania, avšak riziko z komplikácií po prekonaní infekčného ochorenia je neporovnateľne vyššie a ani v súčasnosti nie sú pri niektorých ochoreniach iné terapeutické možnosti iba očkovanie.
V krajinách, kde očkovanie nepatrí medzi povinné, alebo sa nachádzajú neočkované skupiny obyvateľstva, sa stále vyskytujú lokálne epidémie.
Musíme si uvedomiť, že pokiaľ pôvodca nákazy = choroboplodný mikrób je v populácii, alebo vo vonkajšom prostredí, riziko infekcie naďalej trvá a najoptimálnejšou ochranou pred vybranými infekčnými ochoreniami je očkovanie.
Nič nie je dokonalé a aké by sme chceli. Vieme, že Vašou úlohou je chrániť záujmy Vášho dieťaťa. Zamyslite sa, či svojím postojom ho naozaj chránite. Verte, že i mojim cieľom je chrániť zdravie.
MUDr. Alžbeta Donovalová
epidemiológ RÚVZ Rožňava
Európsky imunizačný týždeň – EIW
od 22.4. – 27.4.2013
PREVENCIA, OCHRANA, IMUNIZÁCIA – ochrana života a zdravia už od detstva
Kampaň Euroregiónu Svetovej zdravotníckej organizácie
Prečo je očkovanie prioritou:
- Očkovanie zachraňuje životy. Vďaka imunizácii sa každoročne zachránia viac ako 3 milióny ľudských životov. Dôsledkom správneho očkovania je dramatický pokles počtu očkovaním preventibilných ochorení. Bolo poukázané, že na jeden milión neočkovaných osôb proti osýpkam, ružienke a mumpsu sa vyskytlo 1000 prípadov zápalu mozgu, ako komplikácie osýpok, zatiaľ čo na 1 milión očkovaných osôb proti osýpkam, ružienke a mumpsu je len jeden prípad zápalu mozgu.
- Očkovanie je základným právom – každé dieťa má právo byť chránené pred ochoreniami a zdravé. Očkovanie nie je len jedným z najefektívnejších prostriedkov prevencie výskytu ochorení a úmrtí, ale aj stratégiou, ktorá pomáha odstrániť nedostatky v primárnej zdravotníckej starostlivosti.
- Povinnosť podrobiť sa povinnému očkovaniu vyplýva zo zákona a je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, kde podľa čl. 13 ods. 1 písm. a) možno povinnosť ukladať zákonom alebo na základe zákona.
- Právne povinnosti a zodpovednosť vyplývajúca z právnych predpisov je silnejšia, ako rodičovské práva, ktoré sú tiež zákonné, ale v tomto prípade sú zákonom obmedzené. Preto rodič, ktorý neumožní, aby jeho dieťa bolo zaočkované napriek lekárskym odporúčaniam a právnej povinnosti, zbavuje dieťa jeho práva na fyzické a duševné zdravie a dokonca ohrozuje rovnaké právo ostatných členov spoločnosti.
- Nerešpektovanie povinného očkovania môže ohroziť verejné zdravie nárastom počtu nebezpečných, život ohrozujúcich a často nežiaducich ochorení. Tieto ochorenia môžu končiť aj smrťou.
Neočkovaná osoba nemá protilátky, nie je odolná voči infekciám a predstavuje možný prameň nákazy pre vznik a šírenie epidémií v populácii a práve týmto šírením znamená ohrozenie verejného zdravia.
- Infekčné choroby sú tichým zabijakom. Pred zavedením povinného očkovania sa vyskytovali oveľa častejšie v epidémiách a boli hlavnou príčinou úmrtí detí. Každý rok zomrie na infekčné choroby vo svete 10,6 milióna detí do 5 rokov života, pritom smrti minimálne 1,4 milióna detí z tohto počtu by sa dalo predísť očkovaním.
- Všetci pristupujme zodpovedne k ochrane zdravia nás všetkých. Na akýkoľvek problém v spoločnosti urobme si názor na základe argumentov odborníkov, nie na základe argumentov dobrých rečníkov a manipulátorov.
Linka detskej dôvery
Linka detskej dôvery
Je tu aj pre Teba a Tvojich rodičov
V pondelok, stredu a piatok od 15.00 do 21.00 hod.
TELEFONICKÁ PORADŇA
Telefonická pomoc: 0907 401 749
Číslo je spoplatňované ako každé iné mobilné číslo. Záleží len na Tebe a Tvojom programe, koľko za hovor zaplatíš. Na toto číslo neprijímame SMS.
Internetová poradňa
E-mailové poradenstvo: odkazy@linkadeti.sk
Skype name: linkadeti
Facebook: Linka detskej dôvery
Týždeň zábavnej angličtiny s „native“ lektorom
Týždeň zábavnej angličtiny s „native“ lektorom
Hovorí sa, koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom. A dnešná doba patrí jazykom. Osvojiť si ich nie je jednoduché. Najlepšie to vedia potvrdiť učitelia cudzích jazykov a ich žiaci. A práve preto sme sa rozhodli využiť ponuku anglického lektora, ktorý organizuje tzv. akčné týždne "English in Action Week" (týždeň aktívnej angličtiny). Inú formu vzdelávania vyskúšalo 32 žiakov ôsmeho ročníka. Akčného týždňa sa žiaci zúčastnili od pondelka (8.4.) do piatku (12.4.), v rozsahu troch vyučovacích hodín každý deň. Žiakom sa venoval anglický lektor, Dave Dalby, ktorý pochádza z Darlingtonu v severnom Anglicku. Rozprával žiakom predovšetkým o histórii spojeného kráľovstva, školskom systéme, stravovaní, sviatkoch, zvykoch a tradíciách, rozdieloch v jednotlivých akcentoch v závislosti od rôznych častí krajiny a o mnohých ďalších témach, o ktorých by nám vedeli najlepšie porozprávať zúčastnení žiaci.
Po ukončení vzdelávania si žiaci z rúk lektora prevzali diplomy za účasť v "akčnom" týždni.
English in Action Week je vynikajúca možnosť ako ozvláštniť, zmeniť hodiny angličtiny. Vyučujú výhradne lektori pochádzajúci z anglicky hovoriacich krajín. Angličtina počas "akčných" týždňov je jedinečnou príležitosťou pre deti zoznámiť sa s používaním pravej, skutočnej angličtiny, svetového jazyka, pri interakcii s "native" učiteľom bez toho, aby boli nútení za ňou vycestovať a odísť z domova. Vyučovacie metódy a techniky podporia kreativitu žiakov, rýchle myslenie, schopnosť pracovať v tíme a v kruhu priateľov. Treba skúsiť...Týždeň zábavnej angličtiny s „native“ lektorom.zobraziť album
PaedDr. Tímea Donová