5. jún - Svetový deň životného prostredia
Slovensko si spoločne s celým svetom opäť pripomína Svetový deň životného prostredia. Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu Organizácie Spojených národov o životnom prostredí, ktorá sa konala v júni 1972 vo švédskom Štokholme pod heslom Je len jedna Zem. Zmyslom Svetového dňa životného prostredia je upriamenie pozornosti na globálne problémy spojené so životným prostredím a na spôsoby ich riešenia. Tento deň je príležitosťou na prezentáciu ekologických tém a problémov, ako aj na podporu ľudí v ich environmentálnych aktivitách.
Zmeny v kvalite životného prostredia spôsobili, že v súčasnosti sa intenzívne sleduje vplyv rôznych faktorov životného prostredia na zdravotný stav populácie. Životné prostredie pôsobí na človeka komplexne viacerými faktormi súčasne: fyzikálne faktory majú úzky vzťah k výrobe a použitiu energie ( napr. termálna energia pri výrobe energie, elektromagnetická energia pri použití laserov, akustická energia pri hluku ). Ich vážnosť spočíva v ich širokom zábere. Vplývajú na veľké populačné skupiny a sú potenciálnym rizikom až po účinky na ďalšie generácie. Neodmysliteľnou súčasťou ľudského života sa stali i chemikálie. Tieto sa významne podieľajú na prevencii a liečbe chorôb, zabezpečujú rozvoj výroby a majú vplyv aj na životný komfort. No mnohé z nich môžu naopak ohroziť integritu prostredia a poškodiť zdravie človeka. Pri hodnotení chemických faktorov vystupujú do popredia otázky rizikových populačných skupín. Tie môžu mať profesionálny charakter ( napr. pracovníci v chemickom priemysle, v poľnohospodárstve ), alebo môžu zasahovať širší okruh populácie ( detská populácia ohrozená nadmerným znečistením ovzdušia, vôd ). Medzi ďalšie faktory životného prostredia nepochybne patria i faktory biologické, a to vo vzťahu k nepriaznivému ovplyvňovaniu imunologického stavu populácie a zvyšovaniu jej vnímavosti na infekcie a náchylnosti na ochorenia vôbec, ako aj faktory psychosociálne, pôsobiace prvotne na psychiku človeka a prostredníctvom nej na celý ľudský organizmus ( psychický stres – najvšeobecnejší rizikový činiteľ psychosociálnej povahy ).
Z uvedeného vyplýva mimoriadny význam ochrany životného prostredia v úzkej súvislosti s ochranou verejného zdravia. Zlepšenie verejného zdravia odborným usmerňovaním vytvárania takých životných podmienok v životnom prostredí, ktoré prispievajú k jeho ochrane, podpore a rozvoju, je hlavným cieľom a náplňou práce odborov a oddelení hygieny životného prostredia a zdravia regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR.
Aj Vás trápia ekologické problémy a neviete ako pomôcť a čo pre záchranu životného prostredia urobiť ? Zamyslite sa napr. nad otázkou triedenia odpadov vo Vašej domácnosti, kde a čim umývate auto, aké prostriedky používate v záhrade, v kúpeľni, či na toalete, čo vypúšťate do kanalizácie, či používate ekologické tašky ! Toto všetko ovplyvňuje prostredie, v ktorom žijeme, aj nás samotných, naše zdravie ! Podstatné je uvedomiť si, čím každý z nás môže prispieť k tomu, aby sa z krásy našej planéty mohli tešiť aj naše deti. Veď životné prostredie a jeho ochrana je vecou nás všetkých !
Nielen v tento deň, ale v i rámci ktoréhokoľvek stránkového dňa, Vám odborní pracovníci oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave ochotne poskytnú poradenstvo v predmetnej oblasti.
Ing. Jana Hricková, vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia, RÚVZ so sídlom v Rožňave