Žiaci deviateho ročníka sa v dňoch 11. a 12. decembra sa v počas hodín OBN zúčastnili exkurzie v Diecéznej Katolíckej Charite Rožňava. Pani Mgr. Helena Katonová nám predstavila činnosť Charity, ktorá poskytuje sociálne služby a pomoc seniorom, telesne znevýhodneným, ľuďom v nepriaznivom zdravotnom stave, rodinám v hmotnej a sociálnej núdzi, ľuďom bez domova a so závislosťami.
„Stretáme ich na ulici, pred Tescom, ležať na lavičkách ... či žobrať. Prečo sa títo ľudia dostali na ulicu odkázaní takto žiť? „ Otázka, na ktorú žiaci odpovedali: pre alkohol, nechcú pracovať.
Najskôr nás oboznámila zo životnými osudmi ľudí, ktorí prišli o všetko a to: po rozvode, iní keď nedokázali splácať pôžičky,... Skôr neskôr títo ľudia na svoje ťažkosti chceli zabudnúť a tak upadli do závislosti (alkohol, drogy,...) Nejaký čas im pomáhali známi, príbuzní, ale po čase sa našli na ulici.
Medzi inými osudmi nám rozprávala o klientovi, ktorého v starobe vlastné deti prijali k sebe, býval v neľudských podmienkach pivnici na matraci a na jeho meno si vybavili pôžičky. Alebo keď mamka prepísala dom na dcéru, ktorá ho potom predala.Táto pani našla pomoc na charite, lebo nemala kde ísť. Dokonca v útulku býval vojak, ktorý nevedel spracovať psychickú traumu, že na misii v boji zastrelil dieťa vo veku svojho dieťaťa. Boli sme prekvapení, že medzi ľuďmi na ulici boli aj vysokoškolský vzdelaní ľudia, Ešte smutnejšie boli osudy matiek s deťmi, ktoré manžel či partner vyhnal zo spoločnej domácnosti.
O svoj životný príbeh sa s nami podelil ich klient, ktorý pracoval ako účtovník. Po rozvode odišiel bývať k rodičom, ktorí mu už zomreli a svoje ťažkosti riešil alkoholom a postupne prišiel o všetko. Teraz abstinuje, hľadá si prácu. Pre svoj vek a zdravotné znevýhodnenie je to pre neho náročné.
Ľuďom bez domova sa venujú v dvoma formami, ktoré sme si mohli pozrieť.
1. Útulok kde klient (človek krízovej situácií, bez domova) môže bývať najviac 2 roky, ktorým sa snažia riešiť jeho problém, nájsť si zamestnanie, aby sa mohol znova začleniť do spoločnosti.
2. Nocľaháreň kde môžu klienti – ľudia bez domova prísť prenocovať, urobiť si hygienu a ráno musia zariadenie opustiť. Túto pomoc poskytujú len ľudom, ktorý dokážu dodržiavať pravidlá zariadenia a neprídu pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok. Pre bezdomovcov vydávajú teplú polievku.
Na Charite vedú šatník kde si ľudia v hmotnej núdzi môžu vybrať oblečenie za poplatok od 10 centov do 1,- € podľa druhu tovaru. Ďalej poskytujú pomoc ľuďom v hmotnej núdzi potravinami z potravinovej banky.
„Ich príbehy nás dojali a zmenili náš názor na život. Vedie nás to vážiť si všetko čo máme, lebo jedného dňa aj my môžeme všetko stratiť, a skončiť tam, kde sú oni teraz.“ Takto zhrnuli svoje dojmi žiačky z IX. C