OZNAMY
- Európsky deň ústneho zdravia 12. september
- Zmena klímy nás ovplyvňuje
- Svetový deň zdravia – 07.04.2011
- Orálna vakcinácia líšok proti besnote
- Svetový deň vody
- Ochrana lesov pred požiarmi
- Vyzvi srdce k pohybu
- Výber do športovej triedy
- Depistáž prvákov
- Športová treda v novom školskom roku
- Návšteva výstav - Rožňavské cechy a Amatérska výtvarné a fotografické spektrum
- 4.2. – Svetový deň proti rakovine
- 07.04.2016 Svetový deň zdravia
- Ochrana lesov pred požiarmi
- Európsky imunizačný týždeň 24. 4. 2016 – 30. 4. 2016
- 26.06.2016 Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a obchodovaniu s drogami
- Zdravotné riziká pri práci so zobrazovacou jednotkou
Svetový deň zdravia – 07.04.2011
Svetový deň zdravia – 07.04.2011
Svetový deň zdravia si v roku 2011 pripomíname v súvislosti s myšlienkou globálneho šírenia antimikrobiálnej rezistencie. Pri tejto príležitosti Svetová zdravotnícka organizácia vyzýva širokú laickú verejnosť, všetkých zdravotníkov, farmaceutický priemysel, výrobcov potravín a tvorcov politík, aby prijali opatrenia v súvislosti s užívaním antibiotík.
Podľa SZO v súčasnej dobe každý rok v Európskej únii zomiera 25 000 ľudí kvôli vážnym rezistentným bakteriálnym infekciám. Antibiotická rezistencia je necitlivosť (odolnosť) baktérie voči antibiotiku, čím sa antibiotický liek stáva neúčinným. Prečo dochádza k antibiotickej rezistencii?
• Antibiotiká sa užívajú nadmerne a nesprávne. Výskumy ukázali, že sa antibiotiká podávajú pacientom častejšie, ako to ustanovujú smernice celoštátnych organizácií a odporúčajú ďalšie zdravotnícke organizácie.
• Antibiotiká sa podávajú aj chovaným zvieratám proti ochoreniam a kvôli rýchlejšiemu rastu. Tieto lieky môžu potom spôsobiť to, že sa mikróby stávajú odolné voči liekom používaným na liečenie ľudských ochorení. Konečným dôsledkom tohto stavu je ťažšia liečba niektorých ľudských chorôb.
• Predpisujú sa širokospektrálne antibiotiká, aj ak to nie je nevyhnutné. Aké sú dôsledky častého užívania antibiotík?
• Potláča sa činnosť imunitného systému, čo vedie k zníženej odolnosti a prechodu ochorenia do chronického štádia alebo k alergii.
• Vzniká rezistencia (odolnosť) baktérií voči antibiotikám, ktoré potom neúčinkujú v prípade závažnej bakteriálnej infekcie. Je dokázaný vzťah medzi množstvom použitých antibiotík a vznikom a šírením rezistentných baktérií. Hospitalizácia pacienta s rezistentnou baktériou je obyčajne dlhšia a vyžaduje si drahšiu liečbu.
• Antibiotiká nepôsobia len v mieste zápalu, ale ničia aj tzv. "dobré baktérie", ktoré sídlia v čreve a zohrávajú dôležitú úlohu v procese trávenia. K užívaniu antibiotík sa musí pristupovať zodpovedne na základe čo najpresnejšej diagnostiky. Je potrebné monitorovať účinnosť antibiotík a podporiť rozvoj nových antibiotických liekov. Žijeme v dobe, keď sme závislí na antibiotikách. Nikto z nás sa však nechce dožiť dňa, keď životy našich detí budú visieť na vlásku, pretože ich infekcia sa nebude dať liečiť, lebo nebude čím. Ak nezasiahneme dnes, zajtra nebude čím liečiť!
Mgr. Silvia Lengová RÚVZ so sídlom v Rožňave